Za talno ogrevanje se uporablja vir toplote iz plinskega kotla, toplotne črpalke, električne energije ali celo iz sončnih kolektorjev. Toplota se prenaša s prenosnikom toplote, ki je običajno voda. Voda kroži s pomočjo črpalke ter tako segreva sistem talnega ogrevanja. Ta toplota sčasoma začne sevati skozi pohodno površino v bivalno okolje.

Vroča voda kroži po mreži cevi, ki pokrivajo celoten prostor. Omenjena mreža cevi enakomerno porazdeli oddajanje toplote od pohodne površine navzgor.

Talno ogrevanje ustvarja prijeten življenjski prostor saj je toplota pri tleh, hladen zrak pa se zadržuje na višji ravni v prostoru. Takšna temperaturna porazdelitev velja za najbolj prijetno in je le eden od številnih prednosti talnega ogrevanja.

Prednosti sistema talnega ogrevanja:

- Enakomerna porazdelitev toplote

Izhajanje toplote iz tal zagotovi enakomerno porazdelitev toplote po celotnem prostoru. Poleg tega nam je v noge prijetno toplo, na višini obraza pa je temperatura nekoliko nižja. Za človeško telo je omenjeno veliko bolj udobno, kot če toplota seva iz zgoščene točke (radiatorsko ogrevanje).

- S talnim ogrevanjem privarčujemo

V zadnjih desetletjih so se ljudje najbolj pogosto odločali za radiatorsko ogrevanje, ki deluje pri visokih temperaturah 60°C ali celo več vendar pa v zadnjem času prihaja v ospredje talno ogrevanje. Talno ogrevanje je sicer v montažni fazi res nekoliko dražji kot klasično radiatorsko ogrevanje vendar pa boste s talnim ogrevanjem vsak zimski dan prihranili tako pri stroških ogrevanja kot tudi pri emisijah CO2. Sistem talnega ogrevanja uporablja vodo ogreto na 25 do 35°C, kar segreje pohodno površino od 20 do 28°C. Ta temperatura ustvari zelo toplo in udobno pohodno površino in še vedno greje prostor z enakomerno porazdeljeno temperaturo.

- Talno ogrevanje, da prostoru prijeten navdih

Prostor, ki ima talno ogrevanje, je veliko bolj prijeten in estetski saj na stenah ni radiatorjev kar nam omogoča tudi boljši izkoristek prostora. Še več, sistem talnega ogrevanja zagotavlja, da se mokra tla izsušijo veliko hitreje. Ker je sistem talnega gretja vdelan pod pohodno površino in je popolnoma zaprt sistem, se ne pojavlja pokanje (kot pri alumnijaskih radiatorjih) ali žlobudranje vode (kot pri neodzračenem radiatorju). Talno ogrevanje ima še eno dodatno prednost, in sicer v prostoru zmanjšuje vsebnost vlage, s čimer se zmanjša število pršic in drugih nezaželenih parazitov. To je pomembno za ljudi, obolelih za astmo ali imajo druge zaplete z dihanjem.

Razporeditev temperature

Porazdelitev toplote je enakomerna po prostoru, s čimer dobimo boljši izkoristek pri ogrevanju.

Namestitev grelnih elementov

Pri električnem talnem gretju namesto cevi polagamo že predpripravljeno mrežico, ki vsebuje električni grelni element. Po višini zavzame precej manj prostora kot centralno talno ogrevanje. Je bolj enostaven za montažo ter priključitev. Temperaturo v prostoru reguliramo s termostatom, kateri vklaplja in izklaplja električno napetost v talnem gretju. Omenjen način je primeren tudi za naknadno vgradnjo.